Cestovanie bratislavskou MHD alebo luxus pre každého

Autor: Petra Vassova | 23.4.2012 o 22:23 | (upravené 25.4.2012 o 11:53) Karma článku: 11,34 | Prečítané:  2758x

Krásne chladné upršané aprílové ráno. Ranná špička, smerom z Vrakune z akejkoľvek výpadovky zápcha. Policajti riadia dopravu, aspoň dáke pozitívum. Nastupujem na druhej zastávke hneď po konečnej. Intuitívne si sadám do zadnej časti trolejbusu. Aj keď je to len druhá zastávka, v trolejbuse je minimálne 20 ľudí. Každý sa trhá uchmatnúť si čo najlepšie miesto, aby zvyšok cesty nemusel stáť. V pohode, každý deň to isté, už som si zvykla. Nevšimla som si však, že už na prvej zastávke nastúpil bezdomovec. Nevšimla, lebo ho spoza sedadiel nebolo vidiet a hlavne nevšimla, lebo ho v zadnej časti nebolo cítiť. Ako sme tak prešli 3-4 ďalšie zastávky ľudia sa začali valiť všetkými dverami. Akonáhle sa dostali do stredu trolejbusu vyfackal ich zamatový záchodom ošmáknutý smrad zmoknutého bezdomovca, ktorý bol navyše naobliekaný ako na december. Začala som si viac všímať, ako sa postupne ľudia otáčali na opätku a pretláčali sa davom ľudí, aby sa dostali čo najďalej od toho príšerného smradu. Na ďalšej v poradí asi siedmej zastávke bol trolejbus úplne plný a čakali sme asi 15 minút v kolóne pred križovatkou. Ľudia v záchvate paniky pootvárali všetky okná. Mrzli sme a mokli sme.....

Vonku lialo ako z krhly a prakticky sme boli akoby vonku. Vtedy aj tí, čo si uchmatli miesto ako prví nadávali, že sedia. Mala som sto chutí otvoriť dáždnik.

Keď sme sa už konečne pohli, pani zvracala. Ľudia sa snažili pretlačiť ku dverám. Hromadne vystúpilo asi 50 ľudí a keď sa dvere zavreli, v trolejbuse zostalo asi 10 ľudí vrátane mňa a bezdomovca. Na ďalšej zastávke som mala tú možnosť vidieť iskričky šťastia a radosti v očiach stovky ľudí čakajúcich na prostriedok MHD. "Prázdny trolejbus!" A veselo sa vrhali na prázdne miesta. Tí nešťastníci, čo sa posadili za alebo v infikovanej zóne v blízkosti bezdomovca a rannej omelety na podlahe, sa v momente zdvihli.

O pár zastávok nastalo to isté. Ľudia sa tlačili buď vpredu alebo vzadu. V strede nikto. Ako tak vonku krásne pršalo a fúkalo, smrad sa postupne blížil aj ku mne. Už som ho zacítila, už som vedela, čím si tá pani s omeletou prešla. Bože, to je hrozné. Vytiahla som moju luxusnú voňavku z kabelky s nádejou, že to prekryje. Prekryla, asi na minútu. Omotala som si okolo nosa šatku. No otras, cítila som sa, že to ja tak smrdím. Nič nepomôže, len vydržať a myslieť na pozitívne veci.

To nikto z predných radov nevie povedať vodičovi, že ľudia v jeho trolejbuse pomaly umierajú od smradu? Istý pán v obleku s kufríkom sa prihovoril bezdomovcovi, aby vystúpil, či nevidí, že ľudia od neho utekajú. Jasné, že nevidí, veď spí.

Na ďalšej zastávke nastúpili dvaja bezdomovci. Ľudia sa začali prežehnávať. Preboha, len to nie! Už nebolo kde uhnúť, nastúpili vzadu. Keď zacítili smrad, na ďalšej zastávke vystúpili so slovami, či tu niekto zomrel a ako v tomto možme existovat. V trolejbuse sa začala búrlivá diskusia o tom, ako sa ľudia ponáhľajú do práce, nemôžu si dovoliť vystúpiť a čakať na iný dopravný prostriedok a pod.

Počítala som zastávky. Prečo musím ísť až na konečnú? Bola som si istá, že taktiež bezdomovec vystúpi na konečnej, veď ŽSR, čo dodať. Na zastávke Miletičova sa stal zázrak! Do dverí vstúpil vysoký, mocný chlap. Priblížil sa k bezdymu a šikovným pohybom ho postavil a vypoklonkoval z trolejbusu. Bol to náš hrdina, vodič trolejbusu! Niekto z prvých radov sa konečne odhodlal mu to oznámiť.

Bolo mi toho bezdomovca nakoniec aj ľúto. Veď nevieme, aký zlý život žije, aké útrapy ho predtým postihli, ale keď aj o 5 zastávok po jeho vystúpení sme ho stále cítili, ľútosť ma prešla. Ja platím vyše 20 eur za električenku a toto má byť moja daň? Bolo mi ľúto najmä mladej slečny, ktorá si neskôr sadla na jeho sedadlo. Bože, ktovie kto sedel na mojom sedadle predtým. Radšej som vstala a išla k zadným dverám.

Konečne sa zjavila! Konečná zastávka!!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.

EKONOMIKA

Ficovi sa nepáčia ceny elektriny, zasiahol proti regulátorovi

Priemerná cena klesla podľa úradu v priemere o 4,3 percenta.

DOMOV

Fico si s Kiskom opäť protirečia

Premiér sa s prezidentom dostal do konfliktu pre štátne vyznamenania.


Už ste čítali?