Fajčenie cigariet Slovensko vs. Amerika

Autor: Petra Vassova | 25.4.2012 o 23:39 | (upravené 29.4.2012 o 4:59) Karma článku: 8,94 | Prečítané:  2855x

Fajčím už niekoľko rokov. Paradoxne som začala na svoje 18-ste narodeniny. V priebehu rokov mi vystačila krabička na týždeň. Dnes mi ledva vystačí kartón na týždeň. Nie je sa čím pochváliť, sú to zbytočne vyhodené peniaze. Veď ak si to zrátam, kartón ma výjde tak cca 20+ eur. Za mesiac je to okolo 100 eur, za rok 1200. Za 8 rokov cca 9600 eur. Keď si predstavím, že som si mohla rovno zapáliť ruličku spomínaných bankoviek, malo by to rovnaký účinok. Už len predstava, že som ich mohla vhodnejšie investovať ma desí. Ceny cigariet idú stále hore a pomaly sa fajčenie stáva výsadou čisto bohatej triedy. Avšak ani toto závislých ľudí neodradí. Nikdy v živote som s tým nechcela seknúť dobrovoľne, iba raz som vyskúšala 3 dni nefajčiť, aby som zistila, ako to budem znášať. Po druhom dni som začala mať neopísateľné nervózno-agresívne nálady a väčšiu potrebu jesť. Jeden môj známy prestal fajčiť po 30-tich rokoch zo dňa na deň. Keď išli prvýkrát cigarety s cenou hore, rozhodol sa, že už si ich nekúpi. Len tak z ničoho nič. Už si nikdy nezapálil. Obdivujem preto jeho silnú vôľu. Zato pribral asi 20 kg a začal viac piť alkohol, aby si chuť po nikotíne nejako nahradil.

Ďalší známy prestal s fajčením po pomerne kratšom čase. Trvalo mu to síce dlhšie, ale náplaste a tabletky zabrali. Keď postupne priberal, začal chodiť do posilovne. Dnes je z neho vyšportovaný, svalnatý atlét.

Mnohé budúce mamičky prestávajú fajčiť akonáhle sa dozvedia, že sú tehotné. Dopočula som sa, že to nie je najlepšia voľba. Prečo? Mám snaď fajčiť počas tehotenstva? To je choré. Od mnohých doktorov som sa dopočula, teda najmä od tých ženských, že zbavovanie nečistôt po fajčení potrvá aj roky. Teda naše telo sa ich nezbaví hneď ako prestaneme. Naše dieťa sa s tým narodí. Čiže je to rovnaké, akoby ste počas tehotenstva fajčili. Ďalšia vec je, že vaše telo je navyknuté. Keď zrazu prestanete, telo a teda aj dieťatko utrpí vážny šok. Preto treba postupne prestávať a znižovať dávky a do mesiaca úplne prestať. Doktor odporučuje prestať s fajčením na pár mesiacov až potom plánovať dieťa. Taktiež to radí aj otcom. Darmo matka prestane, keď otec stále fajčí a jeho genetický materiál je tým ovplyvnený. Avšak nie natoľko, aby to dieťaťu veľmi uškodilo, ako keby fajčili obaja rodičia.

Ako som už spomínala, ceny cigariet sa naustále dvíhajú a pribúda množstvo obmedzení typu oddelovania reštaurácií a podnikov na fajčiarske a nefajčiarske zóny, zákazu fajčiť na zastávkach MHD, v autách, v podchodoch, na prechodoch priechodcov a podobne. Počula som mnohých hovoriť o tom, koľko ročne prispievajú do štátnej pokladnice fajčením, ale od vlády sa dočkajú iba samých obmedzení. V prvom rade však treba brať ohľad na nefajčiarov. Podľa najnovších štatistík je na Slovensku viac fajčiarov ako nefajčiarov. Preto si treba tých, ktorý s tým ešte nezačali a nemienia naozaj vážiť. Pretože dýchať cigaretový dym je pre nefajčiara omnoho škodlivejšie ako by mal fajčiť sám.

Ceny cigariet v Amerike sú približne rovnaké ako na Slovensku. Okrem New Yorku, kde sa cena za krabičku pohybuje okolo 12 dolárov. Treba však rozhodne dodať, že v Amerike sú platy omnoho väčšie ako na Slovensku, teda tamojší obyvatelia si to môžu dovoliť, by ste povedali. Ale ani nie, aj oni sa sťažujú, že je to drahé.. Druhá vec je, že v Amerike nemajú presne stanovenú cenu výrobkov, teda aj cigariet. Zatiaľčo na Slovensku stoja napr. Petry všade rovnako a nezmení sa to tak ľahko, kým sa to vopred neohlási, tu sa ceny menia z obchodu na obchod. V každom cigaretovom obchode nájdete odlišné ceny tej istej značky cigariet a dokonca sa každý týždeň menia.

Na Slovensku kúpite cigarety, aj keď nie všetky druhy, skoro všade. V každých potravinách, dobreže nie aj v drogérii. V Amerike sa cigarety predávajú vo vyhradených obchodoch. V potravinách sa nachádza len jeden automat na cigarety, úplne mimo akéhokoľvek pohybu zákazníkov. A ceny v ňom sú o polovicu drahšie.

V Amerike si smiete zapáliť 5 metrov od vchodu do nákupného centra. Na Slovensku sú popolníky hneď pri vchode. V Amerike nesmiete cigaretu hodiť na zem. Tak to isté platí aj na Slovensku, ale povedzme si, kto to dodržiava? Asi len ja, lebo som tak naučená. Poviete si, však kto to kontroluje? Na Slovensku nikto. V Amerike, oblasti malého mestečka akým je Magalia, dostal môj kamarát list z polície, že jeho DNA sa našla na cigarete odhodenej na verejnom priestranstve. Musel zaplatiť pokutu. Mnohí policajti si so zbieraním tých málo ohorkov z cigariet pohodených na chodníku, prácu dajú. Ak sa to stane raz, niekomu, známemu, hocikomu, nikto si to už radšej netrúfne. Na Slovensku o tom len môžeme snívať. Tak ako to vidíme v seriáloch CSI, či NCIS, tak to naozaj aj funguje.

Rada pozerám staré čiernobiele americké filmy. Ľudia tam fajčili hocikde. V kine, v obchode, u doktora, proste všade. Dnes nesmú fajčiť ani v podnikoch. Jedine v kasíne, kde sa delia do fajčiarskych a nefajčiarských častí. Avšak, smú fajčiť počas jazdy v aute. Američan ešte ani nesedí v aute a už si zapaľuje. Niekedy ho spoza toho dymu ani nie je vidno. To sa dá ale prepáčiť, keď viem, že Američania nepoužívajú  ručné radenie rýchlosti a tie ich obrovské káry sú skoro nezničiteľné.

Najhoršie stresy zažívam počas lietania Slovensko - Amerika. 8-12 hodín v nefajčiarskom lietadle, ďalšie 2 na nefajčiarskom letisku, ďalšie hodiny v ďalšom nefajčiarskom lietadle a potom konečne asi po 20 hodinách možnosť zapáliť si. Už ani nemám chuť. Najlepšie by bolo s tým raz a navždy seknúť a mať pokoj.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.

EKONOMIKA

Ficovi sa nepáčia ceny elektriny, zasiahol proti regulátorovi

Priemerná cena klesla podľa úradu v priemere o 4,3 percenta.

DOMOV

Fico si s Kiskom opäť protirečia

Premiér sa s prezidentom dostal do konfliktu pre štátne vyznamenania.


Už ste čítali?