Americká vlajka a pravidlá jej používania

Autor: Petra Vassova | 28.4.2012 o 5:30 | (upravené 28.4.2012 o 6:27) Karma článku: 7,42 | Prečítané:  1934x

Skoro každý rodinný dom v Amerike má na streche, na stĺpe, pri dverách alebo kdekoľvek inde vyvesenú vlajku. Ak nie vlajku, tak nápis God bless America alebo názvy podobného typu In the name of God. Etiketa používania americkej vlajky v Amerike je veľmi striktná. Ľudia, ktorí si ju zadovážia za účelom vystavenia na vlastnom dome, musia dodržiavať určité dané pravidlá. Ak nie, vždy sa nájde zopár hrdých občanov - susedov, ktorí to radi nahlásia na telefónne čísla, ktoré sú uverejnené na internetovej stránke, ktorá slúži na tieto účely. Američania sa hrdí vlastenci. Akékoľvek úmyselné poškodenie štátneho symbolu je trestné. Vláda, ani nikto iný Američanom nekáže umiestňovať vlajku v obytnom priestore, na dome alebo pred domom. Ľudia to robia dobrovoľne, z čírej úcty k štátu. Táto tradícia vznikla po občianskej vojne. Aj keď nosič padol, vlajka stále viala. Ľudia, ktorí si dávajú vlajku alebo nápisy preložené ako Boh žehnaj Amerike, rešpektujú svoju minulosť a sú na ňu hrdí. Na Slovensku nenájdete viať slovenskú vlajku skoro na žiadnom rodinnom dome. Ak nerátam majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Vtedy sú všetci vlastenci. Na jednom dome na Slovensku.....

... som dokonca videla viať americkú vlajku. A nebol to čas majstrovstiev a viem, že ani Američania tam nebývali.

Čo sa týka pravidiel umiestnenia americkej vlajky na dome, nie sú presne stanovené. Neexistuje žiadny zákon, ktorý vám ju zakáže vyvesiť trebárs aj na strom. Avšak, nesmie byť obrátená dolu hlavou, roztrhaná, špinavá, pokrčená, či pokreslená a nesmie sa váľať po zemi. Poviete si, kto to bude kedy kontrolovať. Ale by ste sa čudovali. Ľudia pridávajú ma istú internetovú stránku množstvo fotografií roztrhaných vlajok vo svojom okolí. Ich vlastníci sú potom pokutovaní za nedbanlivé zaobchádzanie so štátnym symbolom.

Ak sa vlajka zašpiní, zablatí, pokrčí, musí sa dať vyčistiť do špecializovaných pracovísk na to určených. Nemôžete ju len tak doma vyprať, či ožehliť. Tieto pracoviská si za jej vyčistenie zato vedia vypýtať hodne peňazí. Ak sa roztrhá, či znehodnotí, musíte kúpiť novú a nie niekde v darčekovom obchode pre turistov.

Ak štát vyhlási štátny smútok, vlajka sa nedáva na pol žrde, lebo na dome na žrdi nevisí. Ak však visí na žrdi pred domom, obchodom, či iným objektom, musí sa automaticky stiahnuť. Dnes som videla zopár ľudí sťahovať vlajku pre svojími obchodmi na pol žrde. Pýtala som sa preto, či sa niečo stalo, či je dnes dáky štátny smútok. Odpovedali, že nie.

Obchodník alebo majiteľ podniku, obchodu, hocijakej prevádzky môže stiahnuť vlajku na pol žrde, ak nesúhlasí s aktuálnou politickou situáciou, s najčerstvejším rozhodnutím vlády a pod. Je to akési vyjadrenie svojho názoru prostredníctvom štátneho symbolu. Nehovorím, že to niečo vyrieši, ale aspoň tým takýto ľudia poukážu, že sa im to nepáči. Ak sa pridajú aj ostatní, všimne si to väčšina. Ak sa pridá celé mesto i to vedľajšie a ďalšie a ďalšie, všimnú si to médiá a dostane sa to všade. Či však vláda bude konať v ich prospech a či ich vôbec vypočuje, už nie je také isté.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.

EKONOMIKA

Ficovi sa nepáčia ceny elektriny, zasiahol proti regulátorovi

Priemerná cena klesla podľa úradu v priemere o 4,3 percenta.

DOMOV

Fico si s Kiskom opäť protirečia

Premiér sa s prezidentom dostal do konfliktu pre štátne vyznamenania.


Už ste čítali?