Americký sen očami Európana

Autor: Petra Vassova | 29.4.2012 o 7:12 | (upravené 29.4.2012 o 8:08) Karma článku: 8,62 | Prečítané:  2251x

Americký sen je pojem, ktorý je vo svete dosť rozšírený. Vznikol okolo 20. storočia, keď Európania začali čoraz viac kolonizovať oblasť Severnej Ameriky. Množstvo prisťahovalcov prichádza do USA práve kvôli splneniu tohto sna. O čo sa konkrétne jedná? Pôvodné znenie amerického sna predstavuje spojenie tvrdej práce, šikovnosti, odvahy a inteligencie cestou k dosiahnutiu bohatstva a úspechu. Mnohým sa hneď vynorí miliónová vila, jachta, parádne auto, luxusné šperky, oblečenie a podobne. Málokomu sa ako prvé vynorí ťažká práca a šikovnosť. Ľudia prichádzajú do USA s vidinou rýchleho a ľahkého zbohatnutia. Veď je pravda, Američania sa dajú nahovoriť skoro na všetko a chcú vyskúšať všetko. Ale ťažké je priniesť niečo, čo ešte nepoznajú a čo ešte nevyskúšali. Amerika je zem neobmedzených možností, dáva priestor každému na sebarealizáciu. Avšak, nie každému splní americký sen. Americký sen je však aj pre niektorých Američanov nedosiahnuteľný. Mnohí po tom ani netúžia. Stačí im malý dom v útulnom prostredí, akým je napríklad spomínané mesto Magalia, v ktorom žijem. Mesto, v ktorom je kľud, kde sa každý s každým pozná, kde je minimálna kriminalita, kde je nádherná príroda,

nie príliš tropické horúčavy a nie prílišný ruch. Niekto si povie, však to je ako u nás v slovenskej dedine. Dalo by sa tak povedať. Počula som aj taký názor, že však je to zapadákov s nie príliš sofistikovanými ľuďmi. Každý má svoj názor, ale podľa mňa, čím sa slovenská dedina líší od tej americkej? Už len tým, že v Amerike sa nevolá dedina a nachádza sa na mape. Menšie mesto má iné zvyky, spôsoby, príkazy a zákazy ako veľkomestá. Preto je dosť obmedzené hovoriť, že len veľkomesto je to najlepšie. Aj v malom meste sa dá splniť americký sen.

Jedna moja známa odišla do USA so svojím priateľom pred pár rokmi. Otvorili si tu podnik, ktorý dodnes veľmi pekne prosperuje. Nie sú milionári, ale svoj malý americký sen si splnili. Nepriniesli do USA nič nové, len umiestnili isté služby tam, kde chýbali. Boli šikovní a tvrdo pracovali.

Ďalšia moja známa prišla do USA ako au-pair. Starala sa tu pár rokov o deti a zoznámila sa s mladým Američanom. Zaľúbili sa do seba a vzali sa. Ona dnes pracuje ako predavačka v obchode, on je dlhodobo nezamestnaný a ledva vyžijú. Nedostáva dokonca ani podporu v nezamestnanosti, aj keď mal na ňu nárok. Kvôli zlej kritike svojho predchádzajúceho zamestnávateľa, ho nikto nechce zamestnať. A to len kvôli tomu, že si po 10-tich rokoch práce v jeho podniku, bez akéhokoľvek voľna, vypýtal 3 týždne dovolenky, aby mohol prísť na Slovensko a oženiť sa. Americký sen je pre týchto dvoch v nedohľadne.

Ďalšia Slovenka, ktorú som spoznala na Slovensku, žije v USA a je vydatá za Američana. Zobrala si černocha, asi po 4-mesačnom vzťahu. Chcela sa silou mocou odsťahovať zo Slovenska a začať kariéru v USA ako modelka. Ako modelka však neuspela, tak si "nabalila" boháča. O 12 rokov staršieho, tučného černocha, avšak bohatého. Ako sa hovorí v tej pesničke, môže byť rapavý, starý neviem aký ešte, hlavne, že je lovatý. Jej sa americký sen splnil, aj bez ťažkej práce. Dnes má dve deti, krásny dom, ešte krajšie auto a šaty značiek, aké len chce. To, že jej manžel vyzerá ako jej dedko, na tom dnes už nezáleží.

Ako som už spomínala, aj pre niektorých Američanov je americký sen nedosiahnuteľný. Niektorí žijú v oblasti, kde nie sú pracovné príležitosti, niektorí dali prednosť rodine pred kariérou a niektorí sa proste dali inou a často zlou cestou.

Môžme si aj na Slovensku splniť americký sen?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.

EKONOMIKA

Ficovi sa nepáčia ceny elektriny, zasiahol proti regulátorovi

Priemerná cena klesla podľa úradu v priemere o 4,3 percenta.

DOMOV

Fico si s Kiskom opäť protirečia

Premiér sa s prezidentom dostal do konfliktu pre štátne vyznamenania.


Už ste čítali?